עסקים באיחוד האמירויות

שתף את הסיפור

שוש אורון, מנכ"ל ובעלים | גישה שונה

בשיחה שערכתי השבוע עם שותפינו בדובאי, Mr. Marco Boni יועץ בכיר ב – Spencer Stuart, הוא שיתף אותנו בממצאי מחקר שהוא ושותפיו ערכו בקרב דירקטוריונים אירופה ובמזרח התיכון. "לתרבות הארגונית תפקיד מפתח בהשפעה על תוצאות העסקיות של כל ארגון, כולל בחברות שהן בבעלות משפחתית שמאפיינות את מבנה הבעלות השכיח באיחוד האמירויות. חשוב לכן, שכל דירקטוריון יהיה בטוח שיש לו הבנה מספקת של התרבות הארגונית ותרומתה החיובית או השלילית לביצועים העסקיים של החברה". Marco Boni מתגורר למעלה מ – 20 שנה בדובאי, ומשמש כיועץ בכיר לדירקטוריונים בעסקים משפחתיים ובחברות רב לאומיות בחברת Spencer Stuart. במסגרת זו הוא מוביל תהליכי גיוס של מנכ"לים, סמנכ"לים וחברי דירקטוריון באמירויות.

לדבריו, באיחוד האמירויות, שולטות כ – 20 משפחות על מרבית העסקים, כאשר הבעלות על החברות עוברת מדור לדור בתוך המשפחות. Marco Boni מכיר לעומק את התרבות הערבית, את העסקים המשפחתיים ואת חשיבות הקשרים האישיים ב"עשיית עסקים" באיחוד האמירויות.

עד שנת 2019 זרים לא יכלו להחזיק באמירויות בבעלות מלאה של חברות מקומיות, והיו מחויבים להחזיק חברות באמצעות שותף מקומי. ב-2019 השתנה החוק והממשלה קבעה תחומים שבהם ניתן להחזיק חברות זרות בבעלות מלאה. הסקטורים המותרים כוללים בין היתר – אנרגיה מתחדשת, חקלאות, בנייה, תעשיה, הובלה, מזון, תקשורת ובריאות.

לדברי החוקרים, עד היום חברות משפחתיות דבקו בערכים, אותם הקפידו להעביר מדור לדור. היום מבינים שיש הבדל בין ערכים לתרבות ארגונית ובעוד הערכים נשמרים, חבה על התרבות הארגונית להשתנות בהתאמה לתקופה.

מצ"ב לינק למחקר המלא של Spencer Stuart